sobota, 30 września 2023

Nadrabiam zaległości - wzór na komin i czapkę

Nie udało mi się napisać "sprawozdania" ze spotkania na żywo w ubiegłym tygodniu, ale wczoraj zobowiązałam się narobić zaległości ubiegłotygodniowe i dodać jeszcze coś z bieżącego.

Nie mam zbyt wielu inspiracji, bo nie mam też o dziwo zbyt wiele czasu na przeczesywanie otchłani Instagrama czy innych miejsc w internecie. Praca choć na leżąco, to jednak zajmuje sporo czasu, tym bardziej, że dość szybko się męczę i muszę sobie robić choćby niewielkie przerwy. Mam jednak cały czas wiarę w to, że z każdym dniem, tygodniem będzie lepiej.

Skupię się może na początek na technikach dziania czyli robienia na drutach, bo właściwie druty są moim ulubionym narzędziem, po szydełko sięgam dość rzadko. Jak pisałam i mówiłam nie raz, chętnie kupuję wzory, z których się uczę. Czyli muszę mieć jakiś element, wzór, technikę, która nie była mi wcześniej znana lub której nie opanowałam jeszcze zbyt dobrze, mam wątpliwości albo po prostu chcę zobaczyć jak kto inny do niej podchodzi. Dzięki temu później mogę ją zastosować w sytuacji, gdy sama chcę sobie coś zrobić według własnego pomysłu. Przyznaję, że czasami kupuję też wzory z czystego lenistwa, bo są rozliczone oczka i nie muszę zbyt długo poświęcać czasu na dokonywanie obliczeń :)

Kiedy zaczynałam moją przygodę z drutami praktycznie jedynym  źródłem wiedzy były inne osoby, które posiadały już doświadczenie w tej dziedzinie - ja niestety nie miałam w swoim otoczeniu takowych. Innym  źródłem były książki, które też nie były wcale tak łatwe do zdobycia. Kilka takich starych książek mam, pokazywałam je także wielokrotnie. Jednak nie zawsze sam opis jest wystarczający, zrozumiały, jasny szczególnie dla osób początkujących. Dzisiaj na pomoc przychodzą filmy na Youtube, gdzie można znaleźć praktycznie wszystko. Nawet jeśli są nagrane w obcym dla nas języku, to jednak sam obraz już jest bardzo, bardzo pomocny. Osobiście mam kilka ulubionych kanałów, do których wracam i właśnie te Wam dzisiaj zarekomenduję.

Jeśli tak jak ja lubicie robić skarpetki, to zdecydowanie polecam kanał EarthtonesGirl, na którym znajdziecie masę wskazówek dotyczących ich robienia, wielu technik, świetnie pokazanych, krok po kroku.

Ciekawe kanały, na których pokazanych jest wiele technik, wzorów, bardzo szczegółowych rozwiązań to m.in La.Na.Knit czy fantastyczny, choć bardzo czasami techniczny Sitalkina. Szczególnie polecam ten ostatni, nauczyłam się z niego naprawdę bardzo dużo. Sporo, także dość podstawowych rzeczy znajdziecie także na kanale Knitting with Suzanne Bryan. Jeśli szukacie wiedzy o przędzach, historii rzemiosła itp. to polecam bardzo relaksujący kanał Basi Kwater czyli Atelier022

Na polskim Youtube też jest sporo filmów instruktażowych, ale prawdę mówiąc najczęściej jednak zaglądam do tych, które wskazałam wyżej. W ostatnim czasie nastąpił wysyp tzw. podcastów dziewiarskich także w Polsce. Oglądam niektóre z nich z przyjemnością, niektóre zaledwie przez chwilę, ale generalnie to chyba dobrze, że nasza społeczność się rozwija i każdy może znaleźć coś dla siebie. Nawiasem mówiąc chętnie słucham podcastów angielskojęzycznych w celu nauki języka dziewiarskiego i nie tylko :)

Tyle w temacie polecajek instruktażowych. Jeśli coś konkretnego mi się spodoba, to oczywiście wrócę do tematu, bo zdecydowanie go nie wyczerpałam i korzystam także z innych, ale nie wszystko na raz :)

Jeśli chodzi o konkretne wzory, które w ostatnim czasie wpadły mi w oko, to zdecydowanie są to wzory od @morecaknit na Instagramie, a jej strona, na której można wzory kupić to morecaknit.com Jej wzory są dokładnie takie, jak lubię czyli proste, pasujące właściwie większości osób i do różnych stylizacji, że tak szumnie napiszę. Kupiłam na razie jeden wzór, muszę przyznać, że bardzo mile zaskoczyła mnie profesjonalna szata graficzna. I choć miałam pewne wątpliwości co do opisu, to autorka po napisaniu do niej maila szybko zareagowała i wyjaśniła mi wątpliwości. Wzór, który kupiłam to Marvin Sweater i robię go z włóczki KOS w kolorze czarnym

Zdjęcie pochodzi z Instagrama autorki wzoru czyli @morecaknit

Specjalnie nie dokonuję własnych zmian, żeby przetestować wzór, robię rozmiar L, żeby sweter był luźniejszy. Wychodzi puchaty, ale nie aż tak jak by to było w przypadku połączenia z moherem. Właśnie takiego swetra potrzebuję.

Kolejną rzeczą, którą mam zamiar wykonać w njabliższym czasie, a też tego czasu z pewnością mi zajmie sporo, to sukienka. A właściwie taki przedłużony do kolan sweter. Pomyślałam, że jeszcze przez kilka miesięcy wygodniej będzie mi chodzić w spódnicach niż spodniach, a u mnie jest dość chłodno, więc taki dłuższy sweter/sukienka sprawdzi się idealnie. Biorę pod uwagę kilka rozwiązań bazowych. Może będzie to Aros Sweater od Petiteknit

zdjęcie z Raverly z profilu ZarahMaria

Ale biorę także pod uwagę inne rozwiązania, jednak chcę, żeby był to właśnie tego typu fason. Ostatnio bardzo spodobała mi się tunika od minimiknitdesign Summen Tunic.

Mam jednak wątpliwości co do rozwiązania dekoltu, bo moim zdaniem tego typu kształt jest korzystny raczej dla osób o niewielkim biuście, a z pewnością go uwydatnia, za czym nie przepadam. Wykonana jest z włóczki PuF, którą można u mnie kupić i to także mnie kusi :)

Podobny dość na pierwszy rzut oka wzór to bardzo popularny kilka(naście) lat temu wzór Still Light Tunic Veery Valimaki. Jednak jest to właśnie tylko pierwsze wrażenie. Przede wszystkim ma bardziej skomplikowane kieszenie, ale za to prosty dekolt, taki jak lubię. Poszukam czegoś pomiędzy tymi trzema wzorami, zapewne będzie to jakaś hybryda.

zdjęcie z Ravelry ze strony projektantki Veera Valimaki

No i na koniec obiecany schemat wzoru, który wykorzystałam przy wykonaniu komina i czapki z nowości od firmy Wooldreamers czyli włóczki Cautiva. Jak zwykle przed zakupem do sklepu zrobiłam próbki, a raczej całkiem sporą próbkę i nie ukrywam zadowolenia. Co więcej mam ochotę na więcej! Marzy mi się sweter, być może także żakardowy.

Aby jednak zacząć od początku, to podpowiem Wam, że do tworzenia schematów żakardowych przyda się prosty program graficzny, który można za darmow pobrać TUTAJ Dzięki niemu możecie samodzielnie stworzyć własne wzory, nie tylko zresztą żakardowe.

Ten żakard nie jest moim pomysłem, znalazłam go na stronie http://www.hiiukasitoo.ee/ i jedynie przeniosłam na schemat.

Na zestaw czapka i komin zużyłam w sumie 2 motki, po jednym z każdego koloru. Uwaga! jeśli chcecie zrobić większy komin lub czapkę z wywinięciem, to może nie wystarczyć, bo zostało mi trochę jasnego koloru, ale mało.

Na komin nabrałam 120 oczek ciemniejszym kolorem, na druty r. 3. Połączyłam, żeby robić na okrągło i przerobiłam 11 okrążeń ściągaczem 1 oczko prawe, 1 oczko lewe.

Ponieważ schemat to wielokrotność 8 oczek, dodałam równomiernie 16 oczek, bo mój komin ma 17 powtórzeń "kółeczek".

Następnie przerobiłam 1 rząd ciemnym kolorem 1 okrążenie na prawo i rozpoczęłam wzór żakardowy. Mam wrażenie, że robiłam na drutach 3,5. Wzór żakardowy generalnie robi się na drutach o nieco większym rozmiarze, niż na gładko.
Wykonałam 5 rzędów z kółeczkami, zredukowałam oczka, by mieć znowu 120 i wykonałam 11 okrążeń ściągaczem, zamknęłam oczka. Takie to proste. 
Wzór jest bardzo intuicyjny i szybko się go zapamiętuje, a jeszcze prostszy będzie jeśli nie będziecie "przesuwać" kółeczka, tylko będzie bardziej symetrycznie. Ale też ładnie :)


Ponieważ po wykonaniu komina zostało mi sporo włóczki postanowiłam zrobić do kompletu czapkę.
Nabrałam 96 oczek (chciałam, żeby ilość oczek była podzielna prze 4 ze względu na planowany sposób redukowania oczek na górze) ciemnym kolorem na druty r. 3, połączyłam do robienia w okrążeniach. Przerobiłam 20 okrążeń ściągaczem 1o. prawe, 1 o. lewe. I tu uwaga - ja byłam na tym etapie ograniczona ilością posiadanej włóczki. Jeśli wolicie czapkę z zawinięciem - będzie cieplejsza, no i są osoby, które wolą taki fason - to zróbcie dłuższy ściągacz, pewnie z 46-50 okrążeń, ale wtedy nie wystarczy Wam po jednym motku z każdego koloru, trzeba to wziąć pod uwagę.
Po przerobieniu 15 okrążeń jasnym kolorem zaczęłam robić wzór żakardowy. Kółka powtórzyłam tylko dwa razy. Przerobiłam jeden rząd jadnym kolorem i zaczęłam redukować oczka. Podzieliłam oczka na cztery części, wstawiając marker. Następnie w co drugim rzędzie zamykałam dwa oczka przed i dwa oczka za markerem. Przed markerem SSK, za markerem K2tog. Można też między markerami zostawić jedno oczko, jak kto lubi. I na końcu przez 8 oczek przeciągnęłam nitkę.
Jeśli zrobicie czapkę lub/i komin według mojego opisu, to będzie mi miło jeśli oznaczycie mnie w jakiś sposób lub o tym napiszecie :)

Jeszcze o włóczce, bo to ona jest tu ważna. Jest to wełna produkowana baaaaardzo regionalnie przez firmę Wooldreamers. Firma ta to właściwie projekt, idea odtworzenia produkcji wełny w regionie La Mancha w Hiszpanii. Cautiva oznacza w języku hiszpańskim "jeniec" i nawiązuje do legendy trochę jak o naszej "Wandzie, co Niemca nie chciała". A mianowicie w mieście Mota żyła młoda dziewczyna Dona Elena, która została zamknięta w wieży, bo nie chciała poślubić syna najeźdźcy. Niestety nie udało mi sie onaleźć w historii kim dokładnie ten najeźdźca był, jak ktoś zna historię Hiszpanii, to bardzo proszę o szczegóły :) W każdym razie był to Król Caid. Dona Elena została zamknięta w tej wieży na wiele miesięcy i praktycznie skazana na śmierć. Jakież było zdziwienie wybawicieli miasta, gdy okazało się, że przeżyła. Choć bardzo słaba, ale jednak. Opowiadała, że pomógł jej ptak - kruk, wrona (Cuervo), który przynosił jej jedzeni i krople wody. Na jego cześć miasto nazywa się teraz Mota del Cuervo i to tam właśnie produkowana jest ta włóczka. I tak jak Dona Elena była pozostawiona na łaskę losu i zagładę, a jednak przetrwała, tak i wełna w tym regionie została zapomniana na wiele lat, a jednak przetrwała i powraca się do niej w świetnym moim zdaniem stylu. Z szacunkiem dla ludzi, kultury, zwierząt i środowiska. O tym na pewno jeszcze napiszę.

3 komentarze :

  1. Bardzo lubię wszelakie polecanki. Dzięki nim odkrywam nowe projekty, nowe projektantki/ projektantów. Morecaknits trochę nowa a trochę nie. Znała jej dwa wzory, ale nie wiedziałam, że to jest ona. Za to Minimi jest dla mnie nowością i to niesamowitą. Choć muszę przyznać, że ta góra też niekoniecznie mi się podoba. Pozostałe projekty są warte rozważenia. Sukienka za mną też chodzi, kupiłam nawet u Ciebie zestaw włóczek. Czekam teraz na wyjazd do kraju, aby zacząć.

    OdpowiedzUsuń
  2. Limonkowy (cytrynowy) sweterek do mnie przemówił:).

    OdpowiedzUsuń
  3. Lubię dekolt w szpic toteż dla mnie tunika Summen Tunic:)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Etykiety

alize flower alpaca alpaka Alta moda Alpaca Lana Grossa komin otulacz Aniversario Artesano audiobook Ayatori bamboo fine bambus Batik bawełna bawełna anilux bawełna turkusowy beret biżuteria Boo Knits bouclé Bransoletka Caprice bransoletki z koralików bransoletki z koralików Toho Bretania Brushed Lace Candombe cascade yarns Cereza champagne chevron chiagoo Chorwacja chusta na drutach chusta na szydełku Cleopatra Wrap color affection czapka czapka na drutach Czesław Miłosz delicious delight dodatki na drutach dodatki na szydełku donegal Dream team dreiklang drops Drutozlot druty e-dziewiarka Ella Elton entrelac extra klasse fair island Feng Shui filigran Zitron Filisilk frędzle ginkgo granny square greina Hania Maciejewska himalaya kasmir Impressionist Sky islandzkie swetry lopi Jaipur Hat jedwab bourette jedwab traumseide jedwabny sweter Justyna Lorkowska kardigan Karkonosze kaszmir kelebek bawełna motylek kid seta Gepard Kid Silk kiddy's mohair ISPE kitchener Knit Pro Knitting for Olive kocyk dla dziecka kolczyki kolczyki rivoli Swarovski kolory Koniec świata kot książki lace Lace Lux Lana Grossa Lanesplitter skirt Lang Yarns len letni sweter na drutach loden macooncolor Malabrigo Manos Marte Matisse Blue mechita merino Merino 400 Lace Color merino sweter szary męski sweter mille colori baby mille colori big missoni mohair Mohair by Canard mural Muzyka narzęzia nauka Normandia Noro Ochre organico Out of Darkness Pan tu nie stał panda Pat Metheny patina Persia Pięćdziesiąt twarzy Greya Piosenka o końcu świata piórkowy sweter Playa podróże Pokoje pod Modrzewiem powidła Praga próbka przelicznik jednostek przepisy przędzenie rękawy Rios Riva rivoli rzędy skrócone seidenstrasse shadow wraps skarpetki na drutach sklep Makunki Sock sock Malabrigo soft bamboo Solare Mondial spotkania dziewiarek spódnica na drutach storczyki Storm street chic surf Swarovski sweet dreams sweter na drutach sweter na drutach z mohairu Szal Citron szal estoński szal na drutach Szklarska Poręba Szklarska Poręba Karkonosze sznurek bawełniany sznury szydełkowo-koralikowe szydełko szydełko tunezyjskie Światowy Dzień Dziergania w Miejscach Publicznych techniki Toho triologie Turner tutorial tweed Twins Campolmi Vaa wakacje wełna Wenecja Whales Road Wilno włóczka na szal włóczka ręcznie farbowana wnętrza Wrocław wykończenia zagroda zamówienie Zapach Trzcin ZickZack zitron

Translate